Asset Publisher Asset Publisher

VII Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze wyklęci- tak zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy sprzeciwiali się komunizmowi.

Aby uczcić ich pamięć młodzież z Mazowsza ruszyła na szlaki związane z ich historią.

Cztery grupy młodzieży ruszyły z Serpelic, Prostyni, Brzózy i Stanisławowa trasami związanymi z działalnością powojennego podziemia. Patronami patroli byli dowódcy oddziałów, które w czasach powojennych działały na terenie powiatu sokołowskiego.  Każda z drużyn wykonywała różne zadania rajdowe, np. wywiad ze świadkami historii czy ułożenie hymnu patrolu. Na uczestników rajdu czekało wiele pułapek i zasadzek utrudniających i spowalniających zakończenie marszu. Zwycięzcą Rajdu została grupa z Sokołowa, której patronem był Władysław Łukasiuk „Młot".

Młodzież wzięła udział również w inscenizacjach historycznych z członkami „Zgrupowania Radosław" i Stowarzyszenia Historycznego im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ". W niedzielę w intencji uczestników rajdu odprawiona została Msza św. w Konkatedrze Niepokalanego Serca NMP. Następnie przedstawiono rekonstrukcję historyczną odbicia aresztowanych z Urzędu Bezpieczeństwa. Przebrania w mundury członków MO, UB, NKWD, KBW, realistyczność odgrywanych scen jak również samochody z czasów wojny robiły niesamowite wrażenie.

Organizatorami rajdu był Warszawski Oddział IPN,  Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski i inne samorządy Mazowsza. W przygotowania oraz wyznaczanie tras rajdu włączyło się również Nadleśnictwo Sokołów. Część tras przebiegała przez tereny będące w zarządzie nadleśnictwa.

Szczególne słowa uznania za organizację i propagowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych należą się Pani Urszuli Martyńskiej z Instytutu Pamięci Narodowej  w Warszawie.

Tekst: Paulina Zgierun