Program zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Sokołów

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Sokołów

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich którzy poszukują bliższego kontaktu z przyrodą chcielibyśmy zaproponować Państwu możliwość przenocowania na dziko w lesie.

Poniżej przedstawiamy Państwu naszą propozycję tej formy wypoczynku w leśnych ostępach kompleksów Nadleśnictwa Sokołów.

Jeżeli zainteresował Was ten ogólnopolski program i chcielibyście dowiedzieć się więcej zachęcamy do odwiedzenia strony Lasów Państwowych.

Mapa przygotowanego dla Was obszaru w Nadleśnictwie Sokołów

Mapa prezentująca kompleksy leśne Borki i Holendernia z zaznaczonym obszarem Programu Zanocuj w lesie

Mapa prezentująca kompleks leśny Przeździatka z zaznaczonym obszarem Programu Zanocuj w lesie

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy]
 oraz z poziomu aplikacji Mbdl  https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) lub
https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru
 2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą: Nadleśnictwo Sokołów nie posiada wyznaczonych miejsc do rozpalania ognia oraz nie dopuszcza możliwości używania kuchenek gazowych na obszarze objętym programem.
 3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
 4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu
 5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze.
  Prace z zakresu gospodarki leśnej w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", odbywają się w następujących pododdziałach leśnych:
  kompleks Przeździatka:
  193 g; 202 d; 169 Ab; 200 i;
  kompleks Holendernia:
  85 a, 97 c; 80 g;
  kompleks Borki: -
  Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!  
 6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

- terminy polowań zbiorowych Koło łowieckie WKŁ 314 - Kompleks Borki

- terminy polowań zbiorowych Koło łowieckie Batalion - Kompleks Holendrnia

- terminy polowań zbiorowych Koło łowieckie Sokół - Kompleks Przeździatka

 1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [dostępny w załączniku na dole strony] oraz przesłanie go na adres sokolow@warszawa.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Paweł Tomasiak pawel.tomasiak@warszawa.lasy.gov.pl; kom. 660-771-848

 

Nadleśnictwo Sokołów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Wszystkich korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety dostępnej pod poniższym linkiem:
http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl