Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach powołaną do prowadzenia gospodarki leśnej.

Nadleśnictwo działa na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1356 ze zm.) oraz aktów wykonawczych do taj ustawy, Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, przepisów powszechnie obowiązujących, a także na podstawie Regulaminu organizacyjnego Nadleśnictwa Sokołów. Gospodarka finansowa prowadzona jest w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1994 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w PGL LP (Dz. U. Nr 134, poz. 692).

 

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, nieposiadającą osobowości prawnej powołaną do prowadzenia gospodarki leśnej, reprezentującą Skarb Państwa w zakresie zarządzanego mienia. Jest jednostką organizacyjną nadzorowaną przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.
 

Strukturę Nadleśnictwa stanowią:

- biuro Nadleśnictwa;

- leśnictwa;

- obwód nadzorczy lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.

 

W skład biura Nadleśnictwa wchodzą następujące komórki organizacyjne  i samodzielne stanowiska:

  1. działy:
  • Dział Gospodarki Leśnej, kierowany przez zastępcę Nadleśniczego;
  • Dział Finansowo – Księgowy, kierowany przez głównego księgowego;
  • Dział Administracyjno – Gospodarczy, kierowany przez sekretarza;
  • Posterunek Straży Leśnej – kierowany przez komendanta posterunku Straży Leśnej;
  1. samodzielne stanowiska pracy:
  • inżynier nadzoru;
  • stanowisko ds. pracowniczych.

W skład Nadleśnictwa wchodzi 7 leśnictw funkcjonujących w jednym obrębie leśnym oraz jeden obwód nadzorczy lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa powierzonych w nadzór: 

  • leśnictwa Lasów Państwowych: Ceranów, Holendernia, Kurowice, Repki;
  • leśnictwa mieszane Lasów Państwowych oraz lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa powierzonych w nadzór: Przeździatka, Treblinka, leśnictwo szkółkarskie – szkółka  Holendernia;
  • obwód nadzorczy lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa powierzonych w nadzór: gminy Repki, gminy Sabnie, gminy Jabłonna Lacka, gminy Sokołów Podlaski.

Nadleśniczy kieruje całokształtem działalności Nadleśnictwa na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za nią pełną odpowiedzialność, a także reprezentuje Nadleśnictwo na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej Nadleśnictwa, gospodarkę leśną, jej certyfikację oraz stan posiadania. Kieruje Działem Gospodarki Leśnej, pracą leśniczych oraz stanowiskiem ds. lasów niepaństwowych.

 

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi między innymi sprawy związane hodowlą lasu w tym nasiennictwem, selekcją i szkółkarstwem. Ochroną lasu, ochroną przyrody i ochroną przeciwpożarową. Zagospodarowaniem i użytkowaniem lasu określonym w planie urządzania lasu. Gospodarką łowiecką oraz edukacją przyrodniczo leśną. Inwentaryzacją drewna, stanem posiadania, ewidencją lasów i gruntów. Opracowaniem rocznych planów gospodarczych, określaniem potrzeb hodowlanych i ochronnych wynikających ze stanu lasu. Sporządzaniem umów w ramach przeprowadzonych procedur sprzedaży. Ochroną mienia i zwalczaniem szkodnictwa leśnego. Realizacją zadań dotyczących lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa wynikających z porozumienia zawartego z właściwym Starostą. Naliczaniem podatku leśnego i windykacją należności.

 

Leśniczy bezpośrednio kieruje leśnictwem oraz pracą podleśniczych. Do zadań leśniczego należy między innymi całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwie. Wykonywanie zadań związanych z ochroną zasobów drzewnych, środków trwałych i nietrwałych przed szkodnictwem leśnym oraz jego zwalczaniem. Prowadzenie w leśnictwie sprzedaży detalicznej drewna oraz użytków niedrzewnych.

 

Podleśniczy przydzielony jest do danego leśnictwa. Do zadań podleśniczego należy współpraca z leśniczym w całokształcie spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwie. Prowadzenie w ramach zastępstwa leśniczego sprzedaży detalicznej drewna oraz użytków niedrzewnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Stanowisko ds. lasów niepaństwowych realizuje zadania dotyczące nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa określone Ustawą oraz porozumieniem zawartym pomiędzy Nadleśniczym, a właściwym Starostą. Do zadań na tym stanowisku należy prowadzenie lustracji lasów odnośnie ich stanu dla określenia konieczności wykonywania przez właścicieli niezbędnych zabiegów gospodarczych. Cechowanie drewna pozyskiwanego w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa oraz wydawania właścicielom lasów dokumentów legalności jego pozyskania.

 

Inżynier nadzoru prowadzi kontrolę funkcjonalną w Nadleśnictwie w zakresie ustalonym przez Nadleśniczego. Współpracuje z zastępcą Nadleśniczego w sprawach dotyczących planowania gospodarczego w tym weryfikacji danych do planów gospodarczych oraz szacunków brakarskich. Koordynuje i realizuje prace gospodarcze w Nadleśnictwie oraz prowadzi sprawy związane z inicjowaniem i wdrażaniem innowacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Nadleśnictwa. W trybie ustalonym przez Nadleśniczego inżynier nadzoru może wydawać bieżące polecenia pracownikom wchodzącym w skład obsady leśnictw, wydawać zalecenia mające na celu uniknięcie ewentualnych uchybień lub nieprawidłowości oraz wydawać zalecenia pokontrolne.

 

Główny księgowy kieruje Działem Finansowo–Księgowym, odpowiada za całokształt spraw finansowo-księgowych, a w  szczególności prowadzi księgi rachunkowe oraz sprawozdawczość zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nadzoruje wszystkie komórki organizacyjne w przedmiocie przestrzegania przepisów finansowych, zasad wystawiania i obiegu dokumentów księgowych, dysponowania środkami materialnymi, w celu zapobieżenia niegospodarności i marnotrawstwu mienia.

 

Dział Finansowo-Księgowy prowadzi w szczególności sprawy związane z ewidencją księgową oraz kontrolą formalno-rachunkową dokumentów. Sporządzaniem i zestawieniem planów finansowych, analiz i sprawozdawczości. Terminowym egzekwowaniem należności i regulowaniem zobowiązań. Rozliczeniem podatkowym w zakresie swojego działania oraz rozliczaniem finansowym wyników inwentaryzacji składników majątkowych. Sporządzaniem list płac oraz informacji dla Urzędów Skarbowych, ZUS oraz innych instytucji. Prowadzeniem dokumentacji rachunkowej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej.

 

Sekretarz kieruje Działem Administracyjno-Gospodarczym, jest odpowiedzialny za całokształt spraw związanych z obsługą administracyjną Nadleśnictwa. Prowadzi sprawy inwestycyjno – remontowe i transportowe. Administruje infrastrukturą będącą w posiadaniu Nadleśnictwa. Nadzoruje wszystkie komórki organizacyjne w zakresie organizacji administrowania majątkiem Nadleśnictwa. Prowadzi całokształt spraw związanych z archiwum zakładowym zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pracownikowi na stanowisku sekretarza powierzone zostało prowadzenie spraw z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Dział Administracyjno – Gospodarczy do którego zadań należy w szczególności prowadzenie spraw związanych z pełną obsługą administracyjną Nadleśnictwa oraz administrowaniem obiektami i budynkami. Sporządzanie planów finansowo-gospodarczych oraz naliczanie i rozliczenie podatków lokalnych w zakresie swojego działania. Prowadzenie całokształtu spraw związanych dzierżawami, najmem mieszkań, budynków i budowli. Prowadzenie kartoteki deputatowej oraz obsługa sekretariatu. Inwentaryzacja składników majątkowych w tym rozliczanie inwentaryzacji w zakresie środków trwałych i niskocennych. Prowadzenie spraw inwestycyjnych, remontowych i transportowych oraz ich ewidencją. Do zadań tego działu należy również realizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.

 

Stanowisko pracy ds. pracowniczych prowadzi całokształt spraw pracowniczych Nadleśnictwa. Sprawy związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i szkoleń pracowników oraz sprawy dotyczące praktyk i staży absolwentów szkół i uczelni. Prowadzi Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz koordynuje obsługę prawną Nadleśnictwa.

 

Posterunek Straży Leśnej jest kierowany przez komendanta posterunku Straży Leśnej. Do zadań posterunku Straży Leśnej należy w szczególności prowadzenie spraw związanych z analizą stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym. Zapobieganie i zwalczanie przestępstw oraz wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i sporządzanie sprawozdawczości w tym zakresie. Ochrona innych składników mienia Nadleśnictwa. Prowadzenie magazynu broni oraz prowadzenie spraw obronności i spraw niejawnych Nadleśnictwa. Strażnicy leśni prowadzą sprawy związane z rejestracją przestępstw i ich sprawców w Krajowym Centrum Informacji Kryminalnej.